۱۰ دلیل وارد کردن کتابخوانی در زندگی

 

کتاب خوانی یکی از ویژگی‌های مهمی است که برای اینکه تبدیل به فردی موفق شوید به آن نیاز دارید. وقتی از مطالعه و کتاب خوانی صحبت می‌کنیم، منظورمان تنها کتاب‌های تخصصی یا دانشگاهی نیست. بلکه یک کتاب رمان هم می‌تواند در زندگی شما تاثیرگذار باشد. در این میکرومقاله از سبکتو به ۱۰ دلیلی که به شما می‌گوید کتاب خوانی را وارد روزمره‌تان کنید می‌پردازیم.
۱. تحریک ذهنی
تحقیقات نشان داده‌اند که تحریک ذهنی می‌تواند پیشرفت آلزایمر و جنون را کند یا حتی متوقف کند، زیرا فعال و مشغول نگه داشتن مغز مانع از دست دادن قدرتش می شود. مغز هم مانند هر ماهیچه دیگری برای قوی و سالم ماندن به ورزش نیاز دارد، بنابراین اصطلاح «استفاده نکنی از دستت رفته» در مورد مغز مناسب است. مطالعه و کتاب خوانی یکی از بهترین روش‌ها در تحریک ذهنی است.
۲. کاهش استرس
شرایط امروز برای بسیاری از ما به گونه‌ای پیش می‌رود که استرس بخش زیادی از آن را در برگرفته و البته باعث بیماری‌های زیادی هم شده است. اما مطالعه می‌تواند کاری کند که مهم نباشد که در محیط کار، روابط شخصی یا سایر مسائل روزانه چقدر استرس دارید، همه آنها با غرق شدن در یکی از داستان‌های هزارویک‌شب از بین می‌روند. یک رمان خوب می‌تواند شما را به قلمروهای دیگر ببرد یا یک مقاله ذهن‌تان را از مشکلات منحرف می‌کند و شما را در زمان حال نگه می‌دارد، تنش را از بین برده و شما را آرام می‌کند.
۳. دانش
کتاب خوانی ذهن شما را با اطلاعات متوع و جدیدی پر می‌کند و هرگز نمی‌دانید که این اطلاعات چه زمانی به درد خواهند خورد. هرچه دانش‌تان بیشتر باشد بهتر از پس چالش‌های فرا روی‌تان برخواهید آمد. علاوه‌بر این، دانش شما تنها دارایی شماست که تحت هر شرایطی از بین نمی‌رود شما ممکن است پول، شغل یا حتی سلامتی خود را از دست بدهید اما دانش چیزی است که همیشه همراه شماست و حتی بهتر اینکه دانش می‌توان مرتبه شما را به طور چشمگیر ارتقاء دهد.
۴. گسترش دایره واژگان
هرچه بیشتر بخوانید در معرض کلمات بیشتری قرار می‌گیرید و این کلمات لاجرم راه‌شان را در دایره واژگان روزانه‌تان باز می‌‌کنند. خوب و شمرده صحبت کردن در هر حرفه‌ای مفید است و دانستن اینکه می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتر با دیگران صحبت کنید، احترام به خود را افزایش می‌دهد. این مورد می‌تواند در حرفه تان مفید باشد، زیرا کسانی که زیاد کتاب خوانده‌اند، خوب حرف می‌زنند و تقریبا در هر موردی اطلاعات دارند، آنها نسبت به کسانی که دایره لغت کوچکتری دارند سریعتر پیشرفت می‌کنند و از ادبیات، پیشرفت‌های علمی و حوادث جهان بااطلاع هستند.
کتاب خوانی برای یادگیری زبان‌های جدید هم حیاتیست زیرا به این ترتیب زبان آموزان در معرض لغت جدید قرار گرفته و روان صحبت کردن و نوشتن‌شان بیشتر می‌شود.
۵. بهبود حافظه
وقتی کتاب می‌خوانید ناچارید تعدادی شخصیت، پیشینه‌هایشان، خواسته‌هایشان، تاریخچه و اختلاف‌های جزئی بین‌شان و همچنین داستان‌های فرعی را به خاطر بسپارید. به خاطر سپردن اینها کمی سخت است اما ذهن بسیار شگفت‌انگیز بوده و به آسانی از پس این کار بر می‌آید. جالب است که هر خاطره جدید یک سیناپس جدید ایجاد کرده و سیناپس موجود را تقویت می‌کند که به نوبه خود باعث تقویت حافظه کوتاه‌مدت و تثبیت می‌شود. فوق‌العاده نیست؟
۶. مهارت‌های تفکر تحلیلی قوی‌تر
تا به حال برایتان پیش آمده که یک رمان معمایی بخوانید و قبل از پایان کتاب، معما را حل کنید؟ اگر اینطور است، می توانید با یادداشت برداری از جزئیات و دسته‌بندی آنها تفکر انتقادی و تحلیلی را بکار انداخته و «قاتل» را پیدا کنید.
وقتی کار به نقد طرح داستان می‌رسد، می‌توانید از توانایی تحلیل جزئیات استفاده کرده و خوب بودن داستان، پردازش شخصیت‌ها، روان بودن داستان و… را تعیین کنید. اگر فرصتی برای بحث درباره داستان پیش آمد می‌توانید نظراتتان را واضح بیان نمایید زیرا قبلاً به تمام جنبه‌های داستان پرداخته‌اید.
۷. تمرکز بهتر
 اینترنت بخش جدا نشدنی از زندگی امروز شده است، معمولا همه ما در حین انجام کارها توجه‌مان به میلیون‌ها مسیر مختلف جلب می‌شود. یک فرد معمولی در یک بازه ۵ دقیقه‌ای زمانش را بین کار کردن روی یک موضوع، چک کردن ایمیل، چت کردن با یک یا دو نفر، چک کردن تويیتر، کنترل تلفن هوشمند و صحبت با همکارانش تقسیم می کند. این رفتار سطح استرس را افزایش و بازدهی را کاهش می‌دهد.
اما هنگام کتاب خواندن تمام تمرکزتان به آنچه که می‌خوانید معطوف است؛ بقیه جهان از هم می‌پاشد و می‌توانید خودتان را در جزئیات غرق کنید. قبل از کار به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه کتاب بخوانید. مثلاً زمانی که در مسیر رسیدن به محل کار یا منزل هستید و از میزان توجه‌تان شگفت‌زده شوید، چون اصلا متوجه مسیر و گذشت زمان نخواهید شد.
۸. مهارت‌های نوشتن بهتر
این موضوع با گسترش دایره لغات همراه است. وقتی شما دائم مطالعه داشته باشید، به خصوص از آثار خوب، نوشتنتان تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کند. زیرا مشاهده سبک نوشتاری، روان بودن و آهنگ کلام نویسنده بدون شک روی کار شما تاثیر می‌گذارد. همانطور که موسیقیدانان بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند و نقاش‌ها از تکنیک‌های ایجاد شده توسط استادان قبلی استفاده می‌کنند، نویسندگان هم با خواندن آثار دیگران فن نثرنویسی را می‌آموزند.
۹. آسایش خاطر
علاوه بر آرامشی که کتاب خواندن بدست خواهید آورد، موضوع کتاب می‌تواند آسایش خاطر و تسکین درونی به همراه داشته باشد. خواندن متون معنوی می‌تواند فشار خون را کاهش داده و احساس آرامش فراوانی ایجاد کند در حالی که خواندن کتاب‌های توسعه فردی به افرادی که به اختلالات خلقی خاص یا بیماری‌های روانی خفیف مبتلا هستند، یاری می‌رساند.
۱۰. سرگرمی رایگان
اگرچه اغلب ما دوست داریم کتاب را بخریم تا بتوانیم در آن یادداشت بنویسیم یا برای نشانه‌گذاری گوشه صفحه را خم کنیم، اما کتاب تقریباً گران است. می‌توانید برای دسترسی به سرگرمی ارزان قیمت به کتابخانه منطقه‌تان سر زده و در کتاب‌های بی‌شمار آن غرق شوید. کتابخانه‌ها در مورد هر موضوع قابل تصوری کتاب دارند و چون اغلب کتاب‌های جدید می‌آورند، همیشه چیزی برای خواندن پیدا خواهید کرد.
اگر در جایی زندگی می‌کنید که کتابخانه ندارد، یا شرایطتان اجازه دسترسی آسان به آن را نمی‌دهد، از پلتفرم‌های آنلاین کتاب استفاده کنید. در این پلتفرم‌ها به راحتی می‌توانید هر کتاب یا میکروکتابی که مدنظرتان است را پیدا کرده و در موبایل یا لپ‌تاپ یا کتاب‌خوان خود بخوانید.
کتاب خواندن برخلاف باور عموم کاری برای سرگرمی یا اوقات فراغت نیست. افراد موفق با کمک این عادت به ظاهر ساده، به اهدافشان رسیده‌اند. فرقی نمی‌کند شغلتان چیست یا در طول روز چقدر درگیری دارید، من به شما اطمینان می‌دهم که همه ما یک ساعت در طول روز زمان  داریم تا کتابی مطالعه کنیم یا به نسخه صوتی کتابی گوش دهیم. این رمز پیشرفت را از خودتان دریغ نکنید.

 

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید